Kiedy czas nagli – jak zadaniowość wpływa na efektywność pracy

Środa, godzina 8:00 i rozpoczęcie kolejnego dnia w pracy a my nie wiemy za co się zabrać bo zadań ogrom a czasu mało..

Nagle uświadamiamy sobie, że pierwsza godzina pracy upłynęła nam na zastanawianiu się od czego zacząć… A szef czeka.

Priorytety i zadaniowość

W takie dni jak ten warto pomyśleć nad ustaleniem priorytetów, czyli spraw ważniejszych i tych, z których wykonaniem możemy zaczekać. Wiadomo, że zadanie, które będzie wymagało od nas większego skupienia i większej ilości czasu wykonamy w pierwszej kolejności. Z każdą godziną efektywność pracownika spada (im bliżej do upragnionej godziny wyjścia z pracy), dlatego praca nad ważnymi zadaniami z rana jest o wiele korzystniejsza. Warto też pomyśleć nad rozplanowaniem czasu pracy na poszczególne zadania, tak aby w międzyczasie znaleźć czas na zadanie, które może pojawić się niespodziewanie.

Jak zadaniowość wpływa na efektywność.

Pracownik zrobi więcej i dokładniej wykona zadanie, jak będzie wiedział na ile ono jest ważne i ile czasu może na nie poświęcić. Jeżeli jednak pracownik wykonuje kilka zadań naraz lub nie wie za co się zabrać a jeszcze w międzyczasie przegląda prywatnie strony internetowe to jego efektywność nie jest zbyt wysoka. Monitorując czas pracy i wykonywanie zadań w ciągu dnia wyrabiamy swoją efektywność poprzez wybór na początek zadań trudnych a na koniec lekkich, których wykonanie nie zajmie nam dużo czasu ani energii.

Wybieranie na początek zadań, które wymagają dużego zaangażowania sprawia, że zadania, które zostawiamy na koniec wykonujemy z lekkością. Dlatego warto monitorować swoją pracę, aby wyrobić sobie nawyk dzielenia zadań na ważne, mniej ważne i ograniczyć czas na prywatne przeglądanie Internetu czy zastanawianie się od czego zacząć, gdy czas w pracy nagli.

Diana Wojcieszko
diana.wojcieszko@sentinode.com
No Comments

Post A Comment